تلکس فرهنگيان نيوز- تدبير: جزئيات كشته شدن مرزبانان ايراني در سراوان
یکشنبه، 5 آبان 1392 - 08:54     کد خبر: 12659

معاون امنيتي - انتظامي وزير كشور گفت: در كوتاه‌ترين زمان، حادثه درگيري خونين در منطقه مرزي سراوان را بررسي كرده و نتيجه آن را به اطلاع مردم عزيز مي‌رسانيم.

جزئيات كشته شدن مرزبانان ايراني در سراوان
 معاون امنيتي - انتظامي وزير كشور گفت: در كوتاه‌ترين زمان، حادثه درگيري خونين در منطقه مرزي سراوان را بررسي كرده و نتيجه آن را به اطلاع مردم عزيز مي‌رسانيم.

علي عبداللهي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: شب گذشته درگيري مسلحانه‌ نيروهاي هنگ مرزي سيركان از توابع شهرستان سراوان با گروهك‌هاي معاند صورت گرفت كه طبق اطلاعات ما منجر به شهادت 14 تن شده است.

وي افزود: همچنين طي اين درگيري، سه نفر از مرزبانان ما مجروح و سه نفر ديگر نيز اسير شدند.

مهاجمان از آن طرف مرز آمده‌اند

معاون امنيتي - انتظامي وزير كشور با بيان اينكه "هنوز هيچ گروهي مسئوليت اين درگيري را بر عهده نگرفته است"، اظهار كرد: مشخص است كه از لحاظ كلي اين افراد از آن طرف مرز آمدند.

عبداللهي در پاسخ به اين پرسش كه "چه اقداماتي براي آزاد شدن سه مرزبان به اسارت گرفته شده انجام خواهد شد؟" ‌گفت: از آنجا كه اين سه نفر به آن طرف مرز منتقل شده‌اند، با همكاري وزارت خارجه همه امكاناتي را كه وجود دارد براي آزادي اين افراد به كار مي‌گيريم.

وي در برابر اين پرسش كه "آيا اين اتفاق به نشست هسته‌يي كه در بوشهر برگزار شده است ارتباط دارد؟" پاسخ داد: من در اين ارتباط چيزي نشنيده‌ام.

عبداللهي در ادامه با تاكيد بر اينكه "اقداماتي كه خنثي شده به مراتب بيشتر از اتفاقات اين‌چنيني است"، تصريح كرد: البته ما نمي‌گوييم اين اتفاق، عادي است. حتماً بايد بررسي شود و اشكالي در كار وجود داشته است، اما ما اين موضوع را بررسي مي‌كنيم و نتيجه آن را اعلام خواهيم كرد.

عملكرد پاكستان درباره تعهدات امنيتي و مرزي را بايد بررسي كنيم

وي همچنين با بيان اينكه "بارها گفته‌ايم گروه‌هايي در آن سوي مرزها براي انجام چنين اقداماتي آموزش مي‌بينند"، در پاسخ به اين پرسش كه "آيا با وجود امضاي توافقنامه مرزي از سوي پاكستان فكر نمي‌كنيد اين كشور به تعهدات خود در اين راستا پايبند نيست؟" گفت: اين موضوع را بايد بررسي كنيم و بررسي اين موضوع نيز نيازمند زمان است و هم‌اكنون نمي‌توانيم در اين باره اعلام نظر كنيم.

معاون امنيتي - انتظامي وزير كشور در پايان اظهار كرد: در كوتاه‌ترين زمان، حادثه درگيري خونين در منطقه مرزي سراوان را بررسي كرده و نتيجه آن را به اطلاع مردم عزيز مي‌رسانيم.

مهاجمان به خاك كشور مقابل عقب‌نشيني كرده‌اند

به گزارش ايسنا، معاون سياسي - امنيتي استاندار سيستان و بلوچستان نيز با تائيد شهادت 14 مرزبان در درگيري با اشرار و گروهك‌هاي معاند در سراوان، گفت: مهاجمان كه فضا را براي اقدامات خود ناامن ديده‌اند، پس از درگيري به خاك كشور مقابل عقب‌نشيني كرده‌اند.

رجبعلي شيخ‌زاده با بيان اينكه "آمار دقيقي از تعداد زخمي‌شدگان در ميان نيروهاي مرزباني نيست"، افزود: تاكنون اطلاعاتي از چگونگي تلفات و ديگر جزئيات افراد مقابل نيز به دست ما نرسيده است.

اعضاي كميسيون امنيت ملي مجلس به سراوان مي‌روند

همچنين يك عضو هيأت رييسه كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي، به ايسنا گفت كه اين كميسيون علاوه بر بررسي اين حادثه با حضور مسئولان مربوطه، در اولين فرصت سفري به سراوان خواهد داشت.

محمدحسن آصفري با اشاره به حادثه تروريستي سراوان و شهادت 14 نفر از مرزبان ناجا در مبارزه با اشرار مسلح اظهار كرد: با توجه به اهميت اتفاق رخ داده در سراوان، كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي اين هفته به بررسي اين حادثه مي‌پردازد.

وي افزود: كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در اولين جلسه خود با حضور مسئولان مربوطه از نيروي انتظامي و وزارت اطلاعات ابعاد حادثه را مورد بررسي قرار مي‌دهد چون موضوع برخورد با اشرار از موارد كاري دستگاه‌هاي امنيتي است كه امروز نيروي انتظامي و سپاه در جهت مبارزه با آن فعال هستند.

نماينده سراوان در مجلس: هيچ‌يك از مرزبانان به گروگان گرفته نشدند

نماينده مردم سراوان در مجلس شوراي اسلامي نيز ضمن تشريح جزئيات حادثه شب گذشته سراوان و به دنبال آن كشته شدن 14 نفر از مرزبانان ناجا گفت كه در اين حادثه هيچ فردي به گروگان گرفته نشده است.

هدايت‌الله ميرمرادزهي اظهار كرد: شب گذشته بنابر اطلاع ديده‌بان يكي از مناطق مرزي در سراوان مبني بر حمله اشرار مسلح مرزبانان به سمت منطقه اعلام شده حركت كردند كه در منطقه صفر مرزي با اين اشرار مسلح كه به كمين نشسته بودند روبرو شدند و به دنبال درگيري خونين رخ داده 14 نفر شهيد و 6 نفر مجروح شدند.

وي با تاكيد بر اينكه "در اين حادثه، موضوع حمله به پاسگاه مطرح نبوده است"، تصريح كرد: اطلاعات درست حكايت از آن دارد كه هيچ‌يك از مرزبانان به گروگان گرفته نشدند.

به گفته نماينده مردم سراوان، هنوز هيچ گروهي مسئوليت اين درگيري خونين را نپذيرفته است.

ميرمرادزهي همچنين با بيان اينكه "مسئولان امنيتي استان سيستان و بلوچستان در حال پيگيري اين حادثه هستند"، گفت كه بررسي خود را به كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي ارائه كرده است تا طبق اين گزارش از مسئولان مربوطه توضيحات لازم خواسته شود.

نماينده مردم سراوان در مجلس شوراي اسلامي درباره وضعيت حاكم بر اين منطقه نيز به ايسنا گفت: در حال حاضر وضعيت عادي است و مهاجمان به خاك كشور مقابل (پاكستان) متواري شده‌اند.

وي از ارائه پيشنهاد اعلام عزاي عمومي در استان سيستان و بلوچستان خبر داد و افزود: اطلاعاتي از تعداد كشته‌شدگان و زخمي‌شدگان نيروهاي مهاجم در دست نيست.

برگشت به تلکس خبرها