تلکس فرهنگيان نيوز- تدبير: انتقاد شديد تركيه از امريكا
چهارشنبه، 4 اردیبهشت 1398 - 12:06     کد خبر: 35322

فرهنگيان نيوز -تدبير تلگرام 👈 https://telegram.me/edufarhangian:

انتقاد شديد تركيه از امريكا
 

مولود چاووش اغلو، وزير خارجه تركيه از تصميم آمريكا درباره ممنوعيت كامل واردات نفت ايران براي ديگر كشورها به شدت انتقاد كرد.


به گزارش اسپوتنيك به نقل از خبرگزاري آنادولو، مولود چاووش اغلو در كنفرانس مطبوعاتي مشترك به همراه سراج الدين مهرالدين، وزير خارجه تاجيكستان در آنكارا گفت: "آمريكا كه دستور مي دهد به جاي ايران از چه كشوري نفت خريداري شود، از حدود مجاز در رفتار خود خارج مي شود".
به گفته وي آنكارا از همان ابتدا با تحريم هاي آمريكا مخالف بوده است. مولود چاووش اغلو خاطرنشان ساخت:" ما اعلام مي كنيم كه اين تحريم ها را اشتباه مي دانيم و قصد نداريم به آنها بپيونديم".
به گفته وزير خارجه تركيه، تحريم هاي آمريكا در درجه اول به ملت و نه دولت ايران لطمه وارد مي سازد و علاوه بر اين تحريم هاي واشنگتن از لحاظ تامين ثبات و امنيت در منطقه فوق العاده خطرناك هستند.
روابط امريكا و ايران پس از به قدرت رسيدن دونالد ترامپ تيره تر شده است. رئيس جمهور امريكا ايران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمايت از تروريسم جهاني متهم مي كنند. رهبران ايران در پاسخ ضمن رد اين اتهامات قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسليم نشده و به دنبال كردن خط مشي سياسي مستقل خود ادامه دهند.
موج دوم تحريم هاي آمريكا كه صادرات نفت را نيز شامل مي شود از پنجم نوامبر اجرايي شد. برايان هوك نماينده ويژه آمريكا در امور ايران هشدار داد، كساني كه بخواهند مكانيزم محدوديت هاي عليه ايران را دور بزنند ، بلافاصله تحريم خواهند شد. واشنگتن قصد دارد اقداماتي را عليه كشورهايي كه با ايران همكاري مي كنند صورت دهد و كشورهايي را كه به خريد نفت از ايران ادامه مي‌دهند مجازات كند.


برگشت به تلکس خبرها