RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس   |  پیوندها   |  جستجو پیشرفته   |  تماس با ما  
 صفحه اول    فرهنگی    آموزشی خارجی    اجتماعی، سیاسی    گیشه روزنامه    مقالات    بخشنامه ها    خدمات    برگزیدگان    کاریابی  
یکشنبه، 31 تیر 1397 - 05:39   
  تازه ترین اخبار:  
   آخرین مطالب  

  سخن همکار : خبرهای داغ هفته در خصوص همسان سازی حقوق بازنشستگان


  پوتین را واسطه پیام رسانی به ترامپ نکرده‌ایم


  نظر وزارت خارجه درباره سفر ولایتی و فعالیت موازی با وزارت امور خارجه


  «ترامپ زیاد خواب می‌بیند»؛ «ممکن است او به ایران زنگ بزند و تقاضای مذاکره کند»


  ظریف از آمریکا به دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرد


  وزیر خارجه آلمان: دیگر نمی توان روی کاخ سفید حساب کرد


  شرایط وضوابط انواع مرخصی برای کادر اداری وبانوان


  دونالد ترامپ در نشست ناتو؛ گرگ در خانه و گوسفند در خارج


  آشامیدن دو نوشیدنی شیرین در روز خطر مرگ را دو برابر افزایش می‌دهد


  جنگجویان تسلیم شده: رهبرانمان به ما خیانت کردند


- اندازه متن: + -  کد خبر: 34462صفحه نخست » اخبار فرهنگییکشنبه، 10 دی 1396 - 07:38
سخن همکار: نقدی بر استانی شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش‎
  
فرهنگیان نیوز -تدبیر تلگرام 👈 https://telegram.me/edufarhangian:

نقدی بر استانی شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش‎
 
استانی شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت یا چالش‌؟
حسین طاهری‌فرد
این روزها با انتشار بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور و همزمان با بررسی لایحه بودجه در مجلس‌شورای‌اسلامی، « بحث بودجه آموزش‌و‌پرورش و استانی شدن » آن بیش‌تر از سال‌های گذشته مطرح و مورد توجه قرار گرفته است. در لایحه بودجه سال 97 کل کشور که برای نخستین بار، بودجه و اعتبارات آموزش‌وپرورش به طور استانی محاسبه شده است، در مجموع اعتباری معادل 36 هزار میلیارد تومان برای وزارت آموزش‌وپرورش درنظر گرفته شده است که شامل « اعتبارات استانی و ستادی » آموزش‌و‌پرورش می‌باشد.
اگرچه استانی شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش بحث جدید و تازه‌ای نیست و به سال‌های گذشته قبل از سال ۱۳۸۷ بر می‌گردد اما اصلاح شکل بودجه‌ریزی در آموزش‌و‌پرورش نیازمند سازوکارهایی مناسب جهت عملیاتی شدن دارد، موضوعی که می‌تواند اصل بودجه‌ریزی استانی آموزش‌و‌پرورش و نحوه تخصیص اعتبارات را تحت تاثیر قرار داده و در صورت عدم موفقیت خود چالش جدیدی به چالش‌های فراوانی که آموزش‌و‌‌پرورش با آن‌ مواجه است اضافه نماید.
واقعیت این است که آموزش‌و‌پرورش از کسری بودجه مزمن رنج می‌برد و بخشی از این کسری به عدم تخصیص بودجه و اعتبارات کافی بر می‌گردد و بخش مهم‌تر به ضعف مدیریت در استفاده درست و بهینه از منابع و افزایش بهره‌وری بر می‌گردد. اصلاح شکل بودجه‌ریزی و استانی شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش را می‌توان مهم‌ترین راه‌کار « کاهش منطقی کسری بودجه » این نهاد در نظر گرفت چراکه می‌توان با « مدیریت بهینه منابع و ارتقای کارایی » بخشی از کسری بودجه همیشگی این نهاد را برطرف کرده و یا دست کم کاهش داد.
از نکات مثبت استانی شدن بودجه می‌توان به « کاهش تمرکزگرایی و حذف برخی بروکراسی غیر ضروری » از طریق واگذاری اختیار تخصیص بودجه بر اساس عملکرد آموزش‌و‌پرورش به استان‌ها اشاره کرد. البته در نظام بودجه‌ریزی استانی، اعتبارات در « شورای برنامه‌ریزی استان » و با « مسئولیت استاندار » بکار گرفته خواهد شد که در صورت ایجاد سازوکارهای مناسب ممکن است اثرات مثبتی فراتر از جبران کسری بودجه نیز داشته باشد و منجر به بهینه‌سازی و بهره‌برداری از منابع مادی و فیزیکی متناسب با نیازهای کمی و کیفی نظام تعلیم و تربیت و رعایت استانداردهای مصرف و پیشگیری از اسراف گردد.
براساس مستندات لایحه بودجه 97 کل کشور، بودجه آموزش‌و‌پرورش با افزایش حدود 11 درصد به 35 هزار و 984 میلیارد تومان رسیده است که از این مقدار 33 هزار میلیارد و 153 میلیون و 400 هزار تومان برای بودجه استانی آموزش‌وپرورش و دو هزار و 831 میلیارد و 304 میلیون و 700 هزار تومان و برای اعتبارات اجرایی این وزارتخانه اختصاص یافته است، که بیش از 98 درصد بودجه تخصیص یافته، صرف هزینه‌های جاری و پرداخت حقوق و مزایای پرسنل می‌شود. به عبارت دیگر پول چندانی برای هزینه‌کردن در سایر بخش‌ها باقی نمی‌ماند؛ در نتیجه از دیدگاه مخالفان طرح استانی شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش ضرورتی ندارد تا چند درصد باقیمانده بودجه، استانی شود چراکه ماهیت بودجه آموزش‌و‌پرورش استانی نیست بلکه ملی است.
مخالفان طرح استانی شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش معتقدند استانی شدن بودجه باعث انتقال کانون بحران‌ها به استان‌ها شده و به جای حل کردن مشکلات آموزش‌و‌پرورش، خود باعث ایجاد مشکل در پرداخت هماهنگ حقوق و اضافه‌کار خواهد شد چراکه ایجاد هماهنگی میان استاندار و مدیر کل آموزش‌و‌پرورش یک استان در خصوص اینکه چه موضوعی در آموزش‌و‌پرورش اولویت دارد، خود یک چالش واقعی است.
از آنجایکه بودجه استانی تا حد زیادی متکی به درآمد‌های استانی است، استانی شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش می‌تواند منجر به تبعیض در هزینه‌کرد و پرداخت حقوق‌ها شود چراکه استان‌ها از لحاظ منابع متفاوت هستند و استان‌های کمتر‌برخوردار و محروم قادر به جذب کافی منابع و اعتبارات نخواهند بود که این خود از یک سو باعث نوعی « بی‌عدالتی بودجه‌ای » شده و از سوی دیگر منجر به « افزایش نارضایتی » میان معلمان خواهد شد.
بررسی آمار‌ و ارقام جداول بودجه 97 آموزش‌و‌پرورش به‌درستی مشخص می‌کند که آموزش‌و‌پرورش در چه حوزه‌هایی با مشکل روبرو است. آموزش‌و‌پرورش از کسری بودجه شدید رنج می‌برد و کسری بودجه آموزش‌و‌پرورش به دلیل انتقال کسری‌های بودجه سال‌های گذشته به سال‌های بعد، روندی تصاعدی را طی کرده است. در چنین شرایطی اگر کسری بودجه سال ۹۶ آموزش‌و‌پرورش رفع نشود و به سال ۹۷ انتقال پیدا کند به طورحتم وزارت آموزش‌و‌پرورش را با مشکل روبرو خواهد کرد.
فرآیند بودجه‌ریزی و تعیین اعتبارات وزارت آموزش‌و‌پرورش در دو دهه گذشته بیانگر آن است که اعتبارات وزارت آموزش‌و‌پرورش از یک روند صعودی واقع‌بینانه و منطقی برخوردار نبوده است. افزایش ناکافی و نامتناسب بودجه آموزش‌و‌پرورش در سال‌های گذشته باعث شده است تا بزرگترین دستگاه اجرایی کشور هر سال از نظر اقتصادی ناتوان‌تر شده و با مشکلات بسیار جدی دست به گریبان باشد.
به نظر می‌رسد علی‌رغم شفافیت نسبی در جداول بودجه‌ای آموزش‌و‌پرورش، استانی شدن و انتقال کسری بودجه دو ایراد اساسی بودجه ۹۷ آموزش‌و‌پرورش است که می‌تواند آموزش‌و‌پرورش را با مشکل جدی روبرو کند. حال در شرایطی که اکثریت اعضای کمیسیون آموزش مجلس مخالف استانی شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش هستند باید منتظر ماند و دید؛ رئیس‌جمهور و مردان تصمیم‌سازش چه راه‌کار تازه‌ای برای مقابله با مشکلات لاینحل اقتصادی آموزش‌و‌پرورش در پیش خواهند گرفت.

تعداد بازدید: 373 ، امتیاز کاربران: 0 (0 نفر) ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
امتیاز شما به اين خبر:
   کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب  

  سخن همکار : خبرهای داغ هفته در خصوص همسان سازی حقوق بازنشستگان


 
   تبلیغات صفحات داخلی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© نسخه سوم فرهنگیان نیوز 1391
info@farhangiannews.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار
Check  Out My Rank On PRTracking.com!
  خبر فوری: جذب مدیرعامل: مرکز خرید+خودرویی + نیروگاهی+ #مدیر_بازرگانی #مدیر_بازاریابی+ #مدیر_فروش