RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس   |  پیوندها   |  جستجو پیشرفته   |  تماس با ما  
 صفحه اول    فرهنگی    آموزشی خارجی    اجتماعی، سیاسی    گیشه روزنامه    مقالات    بخشنامه ها    خدمات    برگزیدگان    کاریابی  
شنبه، 31 فروردین 1398 - 21:05   
  تازه ترین اخبار:  
   آخرین مطالب  

  بیانیه دومین همایش روز ملی منابع انسانی


  همایش بزرگداشت روز ملی منابع انسانی برگزار شد


  «دستگیری ده‌ها جاسوس در مراکز حساس» و برخورد با صدها گروه


  میزان #معافیت #مالیات بر #حقوق سال ۱۳۹۸ #ابلاغ شد


  پشت پرده گرانی سرسام آور پیاز


  گابارد: ترامپ، آمریکا را به فاحشه عربستان تبدیل کرده است


  هجوم پرشمار ملخ ها به استان های ایران


  پرتاب قرآن توسط چهره سیاسی راست افراطی به آشوب در کپنهاگ انجامید


  نخستین نوزادان مقاوم به آچ‌آی‌وی حاصل از مهندسی ژنتیک در چین به دنیا آمدند


  حاجی بابایی: ضدونقیض گویی‌های دولت درباره افزایش حقوق سوهان روح کارمندان است


- اندازه متن: + -  کد خبر: 34753صفحه نخست » اخبار اجتماعی، سیاسیسه شنبه، 1 خرداد 1397 - 14:22
سوال : آیا از لحاظ قانونی امکان پرداخت مزایای پایان کار به صورت ماهیانه وجود داره؟
  
فرهنگیان نیوز -تدبیر تلگرام 👈 https://telegram.me/edufarhangian:

 

سوال : آیا از لحاظ قانونی امکان پرداخت مزایای پایان کار به صورت ماهیانه وجود داره؟
پاسخ استاد #زنگنه :
سنوات پایان خدمت در پایان قرارداد کار، اعم از دائم یا موقت، به ازای هر سال، یک ماه آخرین حقوق به کارگر پرداخت می‌شود. در مورد قرارداد‌های کمتر از یک‌سال نیز به نسبت مدت قرارداد این مزایا باید محاسبه و پرداخت شود. اگر کارگاهی سنوات پایان خدمت را ماهانه پرداخت نماید در حکم علی الحساب است و در پایان قرارداد بایستی تسویه حساب گردد
ماده 24- در صورت خاتمه قرارداد کار ، کار معین یا مدت موقت ، کارفرما مکلف است به کارگری که مطابق قرارداد ، یک سال یا بیشتر ، به کار اشتغال داشته است برای هر سال سابقه ، اعم از متوالی یا متناوب بر اساس آخرین حقوق مبلغی معادل یک ماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت نماید .
برای سال ۹۷ و حداقل حقوق مزایای پایان کار ماهیانه ۹۲۶۰۵۷ ریال در نظر گرفته شده. پس اگر این مبلغ را به صورت ماهیانه پرداخت کنیم در پایان سال مشکلی پیش نمیاد؟
طبق ماده 24 قانون کار مزایای پایان خدمت درصورت خاتمه کار تعلق می گیرد و خاتمه کار مطابق ماده 21 قانون کار مشخص شده است هرگونه پرداختی در زمینه مزایای پایان خدمت و همچنین مانده مرخصی در حین قرارداد در حکم علی الحساب است و تنها وقتی مزایای پایان کار به فرد تعلق می گیرد که ماده 21 قانون کار رعایت شده باشد.
👈لینک https://lnkd.in/gYrzGww

تعداد بازدید: 818 ، امتیاز کاربران: 0 (0 نفر) ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
امتیاز شما به اين خبر:
   کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب  

  «دستگیری ده‌ها جاسوس در مراکز حساس» و برخورد با صدها گروه


 
   تبلیغات صفحات داخلی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© نسخه سوم فرهنگیان نیوز 1391
info@farhangiannews.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار
Check  Out My Rank On PRTracking.com!
  خبر فوری: همایش بزرگداشت روز ملی منابع انسانی برگزار شد