تلکس فرهنگيان نيوز- تدبير: واكنش‌ها به سخنان آيت‌الله صافي گلپايگاني
شنبه، 8 آبان 1400 - 18:18     کد خبر: 35972

وي درباره روابط خارجي توصيه كرده بود كه «بايد با تمام كشورهاي دنيا با عزّت و اقتدار رابطه داشته باشيم و اينكه با بسياري از كشورها قهر باشيم صحيح نيست و به ضرر مردم عزيزمان است.»
ورود به شبكه مديران حرفه اي... https://t.me/hrmSupergroup سايت انجمن صنفي مديران ( مديريت ،اشتغال و ...)👈http://www.shoghl.org/:

 واكنش‌ها به سخنان آيت‌الله صافي گلپايگاني
دنياي اقتصاد : درپي سخنان اخير آيت‌الله صافي گلپايگاني درباره لزوم ارتباط با همه دنيا در ديدارش با محمدباقر قاليباف، رئيس مجلس شوراي اسلامي‌ و يادداشت انتقادي سايت اصولگراي رجانيوز در واكنش به اين اظهارات، برخي روحانيون برجسته كشور به دفاع از آيت‌الله صافي گلپايگاني مرجع تقليد شيعيان پرداختند و خواستار عذرخواهي انتقادكنندگان شدند.

 روز سي‌ام مهر‌ماه آيت‌الله صافي گلپايگاني در جريان ديدارش با رئيس مجلس شوراي اسلامي توصيه‌هايي درباره وضعيت معيشتي در جامعه و نيز روابط خارجي مطرح كرد. وي درباره روابط خارجي توصيه كرده بود كه «بايد با تمام كشورهاي دنيا با عزّت و اقتدار رابطه داشته باشيم و اينكه با بسياري از كشورها قهر باشيم صحيح نيست و به ضرر مردم عزيزمان است.»

آيت‌الله صافي همچنين گفته بود: «امروز يكي از راه‌هاي اصلاح امور اين است كه با حفظ منافع كشور و با عزت، با جهان در ارتباط باشيم كه خيلي از مشكلات برطرف خواهد شد.»

او در بخش ديگري از اين سخنان، ضمن ابراز نگراني از وضعيت اقتصادي مردم نيز گفته بود: «گراني براي مردم طاقت‌فرسا شده و تحمل آن براي مردم عزيزمان بسيار سخت و مشكل شده است.» سخناني كه بازتاب زيادي داشت.

 به دنبال اين سخنان سايت اصولگراي رجا‌نيوز در يادداشتي با عنوان «ما با طاغوت فقط «قهر» نيستيم؛ بلكه «دشمني» داريم» در تاريخ اول آبان ماه،  نوشت: «جمهوري اسلامي «مستضعفان» جهان را در برابر «طاغوت استكبار» رهبري مي‌كند. در اين تفكر، انقلاب اسلامي با طاغوت «قهر» نيست، بلكه «دشمن» است و نه تنها به نابودي او مي‌انديشد، بلكه براي محو او از صحنه روزگار طرح و برنامه دارد.»  البته اين تنها مطلب منتشر شده در اين سايت نبود. روز ۴ آبان‌ماه نيز يك بار ديگر يادداشتي انتقادي به قلم مهدي جمشيدي با عنوان «هشت‌سال عبرت» كافي نيست؟! در نقد سخنان آيت‌الله صافي گلپايگاني مجدد منتشر شد كه ‌نويسنده در آن نوشته بود: «نه اينكه انقلاب با بسياري از كشورها، قهر است، صحيح است؛ و نه اينكه راه‌حل مشكلات معيشتي مردم، ارتباطات خارجي و اقتصاد برون‌زا است. هر دو پيش‌فرض ناصواب هستند و اين ناصواب‌بودن، متّكي به هشت‌سال تجربه عيني است: «هشت‌سال خسارت محض» و «هشت‌سال عبرت». كافي نيست؟

به دنبال مطالب اين سايت، روز پنج‌شنبه، مجمع مدرسين و محققين حوزه علميه قم طي بيانيه‌اي از مواضع آيت‌الله العظمي صافي‌گلپايگاني حمايت كرد و از علما و‌ مراجع محترم خواست تا در برابر انحرافات و مشكلاتي كه مردم و ‌نظام را تهديد مي‌كند، بي‌تفاوت نبوده و سخن حق را بر زبان آورند.

 به گزارش انتخاب، جامعه مدرسين حوزه‌هاي علميه نيز اين نوع حركات را محكوم و در بيانيه‌اي به امضاي سيد‌هاشم حسيني بوشهري، رئيس شوراي عالي جامعه مدرسين حوزه علميه قم، همگان را به رعايت اخلاق رسانه‌اي و آداب اسلامي در راستاي حفظ منافع كشور دعوت كرده و خواستار آن شد تا از تكميل پازل دشمن و ايجاد اختلاف و دودستگي در جامعه بپرهيزند.

در ادامه واكنش‌ها، آيت‌الله علوي بروجردي، آيت‌الله استادي عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم و آيت‌الله رشاد رئيس شوراي حوزه‌هاي علميه استان تهران هم به هجمه‌ها عليه آيت‌الله العظمي صافي‌گلپايگاني از مراجع عظام تقليد واكنش نشان داده و خواستار عذرخواهي از اين مرجع تقليد شدند. آيت‌الله علي‌اكبر مسعودي خميني، عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم و آيت‌الله هادوي تهراني استاد حوزه علميه قم نيز در سخناني اهانت به آيت‌الله صافي را محكوم كردند.

همچنين سيد‌حسن خميني در مطلبي در اينستا‌گرام خود از آيت‌الله صافي حمايت كرد. آذري جهرمي وزير ارتباطات سابق نيز در مطلبي در واكنش به انتقادات نوشت: مرجع تقليدي فاضل، پيرامون نظر و دغدغه مردم با مسوولان صحبت كرده؛ جاي گلايه و ايراد كجاست؟ به گزارش انتخاب او نيز خواستار عذرخواهي رجا‌نيوز شد.


برگشت به تلکس خبرها