صفحه اول    فرهنگی    فرصتهای استخدامی    اجتماعی، سیاسی    مقالات    بخشنامه ها    خدمات    برگزیدگان    استخدام ( کارفرما ، کارجو)  
چهارشنبه، 19 مرداد 1401 - 19:32   
  تازه ترین اخبار:  
   آخرین مطالب  

  


  20 دوره محبوب سال را تا 31 آگوست 2022 به صورت رایگان شرکت کنید.


  جذب و استخدام مهندس عمران ، معماری ، پیمانکاری ترجیحا در ساختمان های لوکس


  استخدام در سان استار


  📣 کارگاه آموزشی مدیریت استراتژیک


  سخنگوی دولت: دولت اختیار تصمیم‌گیری درباره حقوق بازنشستگان را به هیات امنای سازمان تامین اجتماعی واگذار کرد


  📣 کارجو مدیر بازرگانی + فرصت شغلی کارشناس اموزش


  دوره عالی مدیریت کسب و کار ( MBA و DBA آینده نگاری استراتژیک ) دانشکده مدیریت دانشگاه تهران


  بخشنامه به دستگاههای اجرایی 👈👈 جذب و نگهداری استعدادهای برتر و نخبه در دستگاههای اجرایی


  مرکز شایستگی منابع انسانی


- اندازه متن: + -  کد خبر: 28273صفحه نخست » اخبار علمی ، فرهنگییکشنبه، 6 دی 1394 - 01:54
بزرگداشت دکتر غلامحسین شکوهی چهره ماندگار تعلیم و تربیت و اولین وزیر آموزش و پرورش پس از انقلاب. ا
  
فرهنگیان نیوز - تدبیر https://telegram.me/edufarhangian:

غلامحسین شکوهی

دکتر غلامحسین شکوهی پدر علم تعلیم و تربیت ایران و وزیر آموزش و پرورش کابینه مهندس مهدی بازرگان در چهارم تیرماه ۱۳۰۵ در شهر خوسف از توابع استان خراسان جنوبی متولد می شود. شکوهی سال ۱۳۱۱ به مدرسه ای در خوسف، محل تولدش می رود. مدرسه ای که به نام عارف و شاعر معروف، ابن حسام خوسفی نام گرفته بود. او از خاطرات دوران کودکی و مدرسه، تصاویر واضحی را به یاد می آورد: «بعد از اینکه از کلاس چهارم دبستان فارغ التحصیل شدم، مرتباً می رفتم به مدرسه و در همان فضا می گشتم یا در کلاس ها می نشستم، چون مثل بقیه بچه ها بازی نمی کردم، اصلاً بازی بلد نبودم. ۲ سال باقی مانده آموزش ابتدایی را در دبستانهای تدین و مدرسه ضمیمه دانشسرای مقدماتی گذراندم. در این مدرسه سطوح ابتدایی و متوسطه مثل دیگر مدارس وجود داشت و از پایان کلاس سوم دبیرستان یعنی پس از ۹ سال تحصیل، ۶ سال ابتدایی و ۳ سال متوسطه، دانش آموز می توانست در دانشسرای مقدماتی تحصیلات خود را انجام دهد تا برای آموزگاری در مدارس ابتدایی شهر و روستا آماده شود.»

غلامحسین شکوهی در سال ۱۳۲۳ با رتبه ممتاز از دانشسرا فارغ التحصیل شد و به روستای خود خوسف بیرجند بازگشت تا آموزش رسمی کودکان هم دیاری خود را آغاز کند. پس از دو ماه به زاهدان منتقل شد، اما به دلیل بیماری مادر به آنجا نرفت، به روستای گل منتقل شد و پس از چهار ماه دوباره به خوسف بازگشت. شکوهی: «آن زمان تحصیل در دانشسرای مقدماتی تا کلاس ۱۱ محسوب می شد و فارغ التحصیل دانشسرا اگر در امتحان نهایی ششم دبیرستان یعنی ریاضی، طبیعی و ادبی پذیرفته می شد، دیپلم کامل بود و مطابق قانون می توانست بدون کنکور وارد دانشگاه شود. با این انگیزه این آزمون را در مشهد در سال ۱۳۲۷ گذراندم و دیپلم کامل ادبی را اخذ کردم.»

غلامحسین شکوهی در سالهای ۱۳۲۳ تا ۱۳۲۸ با قانون کفالت مادر از خدمت سربازی معاف شد، اما با فوت ناگهانی مادر در سال ۱۳۲۸ به سربازی اعزام شد و پس از طی دوره دانشکده افسری، بقیه خدمت را با درجه افسری در اصفهان به پایان رساند. شکوهی پس از سربازی به بیرجند بازگشت و تا سال ۱۳۳۲ در دبیرستانهای بیرجند به تدریس پرداخت

شکوهی عطش آموختن داشت و این میل به دانش اندوزی بود که او را به تهران کشاند تا در رشته ادبیات فارسی دانشسرای عالی تحصیل خود را ادامه دهد. او در سال ۱۳۳۵ با رتبه اول فارغ التحصیل شد؛ امتیازی که مجوز اعزام او را به سوئیس فراهم کرد.

در دوران تحصیل در دانشسرای عالی تهران، شکوهی با یکی از همکلاسی های خود ازدواج کرد. شکوهی پس از اخذ لیسانس و پس از ازدواج در این سال (۱۳۳۶) به همراه همسرش به سوئیس رفت، سفری که دستاورد آن نه تنها مدرک دکترا بود، بلکه فرصت درک محضر استادانی چون «پیاژه» و «دوتران» را فراهم کرد. در سال ۱۳۴۰ بود که غلامحسین شکوهی در رشته علوم تربیتی از دانشگاه ژنو فارغ التحصیل شد. ژان پیاژه استاد بسیاری از چهره های نامی معاصر ایران در حوزه های علوم اجتماعی بوده است

سال ۱۳۴۱ پس از بازگشت از ژنو، شکوهی در وزارت فرهنگ آن زمان در دفتر مطالعات تربیتی که بعد به اداره کل مطالعات و برنامه ها تغییر نام یافت مشغول به کار شد و به تدریج در دانشکده علوم تربیتی دانشگاه تهران، تربیت معلم مامازن ورامین و دانشگاه فردوسی مشهد تدریس در حوزه های آموخته اش را آغاز کرد. در سال ۱۳۴۵ شکوهی با عنوان استادیار به دانشکده علوم تربیتی دانشگاه تهران منتقل شد جایی که علاوه بر ۲۷ سال تدریس موفق و سازنده، سال هایی را به کارهای اجرایی از جمله مدیریت گروه و ریاست دانشکده علوم تربیتی پرداخت. شکوهی همچنین نخستین وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران است.

پس از استعفا در کنار تدریس دانشگاهی ریاست شورای عالی آموزش و پرورش را برای مدت یک دوره چهارساله بر عهده داشت. در سال ۱۳۶۵ شکوهی به مدت یک سال برای استفاده از فرصت مطالعاتی به ژنو اعزام شد و در دفتر بین المللی تعلیم و تربیت وابسته به سازمان یونسکو به تحقیق و مطالعه پرداخت. پس از مدتی به ایران بازگشت اما به علت ناراحتی ریوی و آلودگی هوای تهران مجبور به انتقال به شهر بیرجند و آموزش در دانشگاه های آن شهر شد. این آموزش تا زمان بازنشستگی یعنی سال ۷۹ ادامه یافت. مهشید شکوهی می گوید: “پدر مردی مهربان و جدی در کار خود بود معمولاً اگر در تعطیلات به سفر نمی رفتیم پدر معلم دوم ما در خانه بود. کتاب و تخته سیاه و ریاضیات و غیره خلاصه کلی عصبانی می شدیم که چه قدر درس بخوانیم ولی وقتی تعطیلی تمام می شد و به سر کلاس می رفتیم می فهمیدیم به جای یک راه حل ریاضی چند راه حل بلدیم و این ما را جلوی دیگران و معلم بالا می برد. پدرم در تمامی امور غیرمستقیم تأثیرگذار بود و همیشه تذکر می داد که بر فرزندانتان با نقاط قوت خود تأثیرگذار باشید.”

سال ۸۰ اما سال خوبی برای غلامحسین شکوهی نبود. همکلاس دیرین همراه و همسر او بر اثر سکته قلبی ناگهان از دنیا رفت و شکوهی را در ماتم گذاشت. مرگ همسر، موجب شد که او از تدریس و کارهای پژوهشی دست بکشد. دو سال و نیم پس از مرگ همسر، شکوهی سکته خفیف مغزی کرد در نتیجه طرف راست بدن او و نیز تکلم اش مختل شد که با توکل به خدا و فیزیوتراپی و سعی خودش، دوباره قادر به حرف زدن و مطالعه شده است. بی شک زحمات غلامحسین شکوهی در تاریخ آموزش و پرورش کشور ما فراموش نخواهد شد. شکوهی کودک را در نظام تعلیم، کانون توجه قرار می دهد و شرط لازم معلمی را پذیرش کودک به عنوان انسانی مستقل و دارای ویژگی هایی می داند که باید آنها را شناخت و سپس به پرورش و آموزش او پرداخت. دکتر شکوهی از نظریه پردازان طراز اول کشور در زمینه مسائل تعلیم و تربیت است. تجربه طولانی شصت ساله معلمی را نیز پشتوانه خود دارد. شکوهی علاوه بر تدریس، به تحقیق و تألیف و ترجمه آثار مهمی در حوزه تعلیم و تربیت پرداخته است. از آن جمله است: روش آموختن حساب و هندسه، تعلیم و تربیت و مراحل آن، تعلیم و تربیت (که این کتاب تألیف امانوئل کانت، فیلسوف و نظریه پرداز صاحبنام آلمانی است که توسط شکوهی دو بار به فارسی ترجمه شده است)، مبانی و اصول آموزش و پرورش، مربیان بزرگ (تألیف ژان شاتو، استاد روانشناسی و تعلیم و تربیت دانشگاه بردو) همچنین غلامحسین شکوهی تاکنون بیش از شصت مقاله علمی در نشریات دانشکده علوم تربیتی فصلنامه های تعلیم و تربیت مجله روانشناسی و برخی نشریات تخصصی به چاپ رسانده است.

او هم چنین در یک فرصت مطالعاتی که در ایالت ایلی نویز آمریکا می گذرانید، دو مقاله با عناوین «ارزش مکانی» و «تدریس کسر متعارفی» نیز به زبان انگلیسی نگاشته که در نشریه علمی Arithmetic Teacher به چاپ رسیده است.

شکوهی معتقد است اگر کشوری بخواهد رشد کند، باید فرهنگش درست و صحیح باشد و مردمش خوب تربیت شوند. ما از کشورهای دیگر چیزی کم نداریم. قدر کشور خود را بدانیم و از موقعیت های خوب و عالی اطرافمان استفاده کنیم. به جای اینکه وقت خود را به بطالت صرف کنیم، صرف اصلاح و تعلیم و تربیت کشور کنیم و من خوشحالم و می بالم که عاشق معلمی و معلم عاشقی بوده ام.

دکتر غلامحسین شکوهی در دومین همایش چهره های ماندگار به عنوان چهره ماندگار علم تعلیم و تربیت ایران مورد تجلیل قرار گرفت.

انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کتاب زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی دکتر غلامحسین شکوهی را در سال ۸۶ به ویراستاری امید قنبری به شماره شابک ۹۶۴-۵۲۸-۰۱۸-۴ منتشر کرده است.

    آثار و تالیفات دکتر شکوهی عبارتند از:

۱ـ پایان نامه تحصیلی لیسانس (شرح حال و ذکر آثار و نمونه اشعار محمد بن حسام قهستانی) تهران ۳۵ـ ۱۳۳۴

۲ـ رساله دکتری ( مفهوم رابطه در حساب ): ژنو: ۱۳۴۱

۳ و ۴ ـ روش آموختن حساب و هندسه:

ـ چاپ اول در دو جلد تهران: چاپخانه سازمان تربیت معلم و تحقیقات تربیتی ۱۳۴۵

ـ چاپ یک جلدی تهران: چاپخانه پیروز شهریور ۱۳۴۶

۵ ـ مربیان بزرگ ترجمه کتاب Grands pedagogues اثر شاتو و دیگران، تهران دانشگاه تهران ـ چاپ اول ۱۳۵۵ چاپ سوم آبان ماه ۱۳۷۲

۶ـ روان شناسی برای سال سوم آموزش متوسطه تهران: وزارت آموزش و پرورش، چاپخانه صفا، ۱۳۶۰

۷ و ۸ ـ ( تعلیم و تربیت ) اثر امانوئل کانت

ـ ترجمه از متن انگلیسی انتشارات دانشگاه تهران: چاپ اول ۱۳۶۳

ـ ترجمه از متن فرانسه انتشارات دانشگاه تهران: چاپ سوم ۱۳۷۲

۹ـ ( تعلیم و تربیت و مراحل آن ) مشهد: مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی، چاپ اول ۱۳۶۳، چاپ پانزدهم ۱۳۷۴۱

۱۰ـ مبانی و اصول آموزش و پرورش، مشهد: مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی، چاپ پنجم ۱۳۷۲

۱۱ـ روان شناسی برای سال سوم آموزش متوسطه عمومی ـ اقتصاد اجتماعی ـ فرهنگ و ادب وزارت آموزش و پرورش، چاپخانه صفا، ۱۳۶۰

دکتر شکوهی بیش از چهل مقاله تألیف و یا ترجمه نموده است که در ماهنامه آموزش و پرورش، نمای تربیت، مجله روان شناسی، فصلنامه تعلیم و تربیت، نشریه دانشکده علوم تربیت دانشگاه تهران و روزنامه میزان چاپ و منتشر شده است . ضمنا نامبرده دو مقاله به زبان انگلیسی نوشته که در نشریه Arithmetie teacher چاپ شده است . دکتر شکوهی در خلال فعالیت های تألیفاتی و تعلیماتی با اعتنام فرصت ها ئی که احیانا برایش پیش آمده و با همکاری جمعی از علافه مندان، به کار تحقیق نیز پرداخته است اینک عناوین نمونه هایی از این تحقیقات:

    بررسی علل شکست نو آموزان در دبستان، تهران: وزارت آموزش و پرورش ۱۳۴۵٫
    مطالعه (میزان پیشرفت دانش آموران مدرسه تجربی در زمینه های حساب، علوم قرائت و املاء ) تهران: وزارت آموزش و پرورش، ۱۳۴۶٫
    بررسی (رابطه آموزش و اشتغال در بخش غیر متشکل اقتصادی ) تهران: معاونت پژوهشی دانشگاه تهران، شهریور، ۱۳۶۹٫
    تهیه (آزمون سنجش آمادگی کودکان برای ورود به دوره آموزش همگانی ) تهران: وزارت آموزش و پرورش، ۱۳۷۲٫
    بررسی (علل افت بی سابقه موفقیت فارغ التحصیلان شهرستان بیرجند در مسابقات ورودی دانشگاه ها در سال ۱۳۷۳ نسبت به سال ۱۳۷۲ )، بیرجند: معاونت پژوهشی،

تعداد بازدید: 3145 ، امتیاز کاربران: 0 (0 نفر) ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
امتیاز شما به اين خبر:
   کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب  

  20 دوره محبوب سال را تا 31 آگوست 2022 به صورت رایگان شرکت کنید.


  


 
   تبلیغات صفحات داخلی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© نسخه سوم فرهنگیان نیوز 1391
shoghlorg@gmail.com | info@farhangiannews.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار
Check  Out My Rank On PRTracking.com!
  خبر فوری: دوره عالی مدیریت کسب و کار ( MBA و DBA آینده نگاری استراتژیک ) دانشکده مدیریت دانشگاه تهران