RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس   |  پیوندها   |  جستجو پیشرفته   |  تماس با ما  
 صفحه اول    فرهنگی    فرصتهای استخدامی    اجتماعی، سیاسی    مقالات    بخشنامه ها    خدمات    برگزیدگان    استخدام ( کارفرما ، کارجو)  
جمعه، 15 مهر 1401 - 10:50   
  تازه ترین اخبار:  
   آخرین مطالب  

  درخواست رئیس سازمان نصر کشور از رئیس دستگاه قضا برای حل مشکل اعضای بازداشت شده سازمان


  آیت‌الله العظمی جوادی آملی در دیدار فرمانده کل انتظامی: جلوی غارت، اختلاس و نجومی بعضی از مسئولین گرفته شود تا نظام آسیب نبیند


  افزایش حقوق برای همه کارمندان و بازنشستگان و اعمال آن از شهریور 1401


  «طرح اصلاح محدوده کتب درسی و آموزش حوزه های علمیه»


  نشست استادان دانشگاه تهران با رئیس این دانشگاه در خصوص حوادث اخیر + فیلم بخشی از سخنان اساتید محمدجواد ظریف، علی مطهری، تقی آزاد ارمکی، پیروز حناچی، صادق زیباکلام، حدادعادل، علی طیب نیا و...


  :... سایر پرداختـی ها به کارکنان نظیر انواع پاداش از مصادیق کمـک هزینه های رفاهی تلّقی نمی گردد و مشمـول مـالیات بر درآمد حقـوق میباشد، از تاریخ تصویب ابطال شد.


  مدیریت منابع انسانی داده محور و هوش مصنوعی


  آیین نامه اجرایی ماده 4 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت


  تغییرات اتوبوسی در وزارت علوم؛ یک شبه ۲۰ رئیس دانشگاه عوض شدند


  وزیر علوم برای گفت‌ وگو با دانشجویان معترض وارد دانشگاه شریف شد


- اندازه متن: + -  کد خبر: 22105صفحه نخست » اخبار علمی ، فرهنگیچهارشنبه، 2 مهر 1393 - 10:38
جدول شهریه دانشگاه آزاد منتشر شد
  
فرهنگیان نیوز - تدبیر:
جدول شهریه دانشگاه آزاد منتشر شد/ شهریه نگیریم ضرر می‌کنیم

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در نامه ای به اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن دفاع از افزایش شهریه های سال جاری این دانشگاه، تاکید کرد که درصد افزایش یافته کمتر از شهریه مصوب و 25 درصدی وزارت علوم است.
 
 

جدول شهریه دانشگاه آزاد منتشر شدبه گزارش مهر، حمید میرزاده در نامه‌ای به اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، اعضای هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی و اعضای مجلس شورای اسلامی، دلایل افزایش شهریه این دانشگاه را تشریح کرد و گفت: بر اساس مستندات موجود افزایش 15 درصدی در کل شهریه که توسط این دانشگاه صورت پذیرفته است نه فقط نسبت به افزایش 25 درصدی وزارت علوم بیشتر نیست، بلکه در اغلب رشته مقاطع میزان شهریه کمتر خواهد بود.

"احتراماً، پیرو مباحث مطروحه در رابطه با افزایش 15% شهریه در دانشگاه آزاد اسلامی و نیز موضوع افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی در جهت تنویر ذهن و پاسخ به منتقدان این موضوع، مراتب به شرح ذیل به استحضار می‌رسد.

* افزایش 15% شهریه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

1ـ در درجه اول اشاره به این موضوع ضروری است که مطابق اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، تصمیمات راجع به افزایش شهریه دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس تصویب هیأت امنای دانشگاه صورت می‌پذیرد که وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و نیز بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان اعضای اصلی در آن عضویت و حضور دارند. حضور اعضای مذکور نشان از اثرگذاری وزارت‌خانه‌های متولی حوزه آموزش عالی در تصمیمات کلان دانشگاه آزاد اسلامی است. مستحضرید که تصمیمات اتخاذ شده با در نظر گرفتن صرفه و صلاح توأمان دانشگاه و نیز مصالح و منافع دانشجویان، اساتید و کارکنان و پس از بررسی‌های کارشناسی و بحث و تبادل نظر و در چارچوب مقررات ناظر به دانشگاه اتخاذ می‌شود.

2ـ تنها منبع تأمین هزینه‌های دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین نهاد متولی آموزش عالی غیردولتی و غیروابسته به بودجه دولتی که سهم قابل توجه آن در توسعه آموزش و پژوهش کشور و کاهش تصدی‌گری دولت در این عرصه غیرقابل انکار است، شهریه است. به شرحی که در ذیل می‌آید مجموع میزان افزایش شهریه مصوب هیأت امنای دانشگاه کمتر از میزان افزایشی است که براساس بخشنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سطح سایر دانشگاه‌‌های شهریه‌ای صورت پذیرفته است. افزایش شهریه دانشگاه آزاد اسلامی حداقلی و به میزان 15% و پس از 3 سال افزایش بسیار اندک و پایین‌تر از میزان تورم صورت پذیرفته است. این امر در حالی است که بر اساس شاخص‌های موجود نرخ تورم سالیانه در کشور خصوصاً در سنوات اخیر قابل توجه و بر عملکرد همه نهادها و بنگاه‌ها و دستگاه‌ها اثرگذار بوده است و چنانچه برابر روند و قاعده هر ساله به میزان متعارف افزایش می‌یافت امروز دانشگاه 171 واحد زیانده نداشت.

گفتنی است عدم افزایش شهریه دانشگاه در سال 1392 باعث شد طرح‌های عمرانی دانشگاه در اقصی نقاط کشور متوقف و هزاران میلیارد ضرر و زیان (حداقل 7500 میلیارد ریال) برای راه‌اندازی مجدد طرح‌ها و قریب 11000 میلیارد ریال کسری بودجه به دانشگاه وارد و دانشگاه ناچار شد از منابع بانکی تسهیلات اخذ کرده و متعاقباً نسبت به پرداخت سود بانکی آن اقدام کند.

3ـ برای مزید استحضار، برای ورودی‌های جدید دانشگاه به استناد بخشنامه شماره 2/22/31098 مورخ 93/2/27 دفتر گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، "افزایش شهریه تا میزان 25 درصد نسبت به شهریه سال گذشته در تمام مقاطع تحصیلی دوره‌های نوبت دوم، مؤسسات غیردولتی ـ غیرانتفاعی و مؤسسات غیردولتی ـ غیرانتفاعی الکترونیکی و دانشگاه‌های دولتی مجری دوره‌های الکترونیکی به استثنای مقطع دکتری است» (پیوست 1) که دانشگاه آزاد اسلامی علیرغم این بخشنامه تنها 15% شهریه دانشجویان ورودی‌های جدید را در رشته‌های غیرپزشکی افزایش داده است.

در خصوص دانشجویان سال‌های قبل نیز براساس بخشنامه شماره 2/22/81854 مورخ 93/5/13 افزایش 25 درصدی شهریه متغیر برای تمام مقاطع تا مقطع کارشناسی ارشد اعلام شده است (پیوست 2) که با یک تخمین سریع مشاهده می‌شود افزایش 15% در کل شهریه که توسط دانشگاه آزاد اسلامی صورت پذیرفته است نه تنها نسبت به افزایش 25 درصدی وزارت علوم بیشتر نیست بلکه در اغلب رشته مقاطع میزان شهریه کمتر خواهد بود.

جدول شهریه دانشگاه آزاد منتشر شد

 

جدول شهریه دانشگاه آزاد منتشر شد

به راستی این همه فضاسازی رسانه ای برای چیست؟ در ایران قریب به 2600 دانشگاه وجود دارد که غالباً شهریه خود را تا سقف 25% افزایش داده‌اند. آیا عده‌ای با غوغاسالاری و جوسازی آن هم فقط برعلیه دانشگاه آزاد اسلامی در آستانه سال تحصیلی جدید اهداف دیگری را دنبال نمی‌کنند؟

سؤال این است وقتی مسئولان محلی و اغلب نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار توسعه کمّی و کیفی واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی و ایجاد رشته محل‌های جدید هستند و تنها ممر امور آموزشی و پژوهشی و توسعه‌ای دانشگاه شهریه دریافتی است و از بودجه دولت هم وجهی دریافت نمی‌کند چه راه‌حلی برای اجرای خواسته‌های مذکور و تداوم خدمات آموزشی، علمی و پژوهشی و... دانشگاهی را دارد که بالغ بر 40 درصد بار آموزش عالی و 30 درصد پژوهشی کشور را برعهده دارد و باید تسهیلات آموزشی برای نزدیک 1/7 میلیون نفر دانشجو را به گستردگی سراسر ایران فراهم سازد.

* موضوع افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی

همچنین در خصوص افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی در دانشگاه آزاد اسلامی نیز به استحضار می‌رساند:

1ـ مطابق سوابق موجود در سال 92 از تعداد 336 رشته محل مصوب مقطع دکترای تخصصی تعداد 9171 نفر پذیرفته شده است که از این تعداد، 6978 نفر ثبت‌نام کرده اند.

2ـ با عنایت به توافقنامه‌های مورخ 1393/4/3 و 1393/6/17 دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تجمیع 41 واحد و پردیس علوم و تحقیقات با واحدهای دانشگاهی و مصوبات جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 93 در تعداد 1256 رشته محل مصوب دکتری تخصصی ظرفیت پذیرش دانشجو به 12 هزار نفر افزایش یافته است که بر این اساس تنها 1/7 برابر نسبت به سال گذشته افزایش داشته است و افزایش چند برابری صحت ندارد. ضمن اینکه افت ثبت‌نام در دانشگاه آزاد اسلامی در سالهای گذشته حداقل 30 درصد نسبت به پذیرش اعلام شده بوده است.

3ـ با بررسی تعداد دانشجوی ثبت‌نامی در هر رشته محل در مقطع دکترای تخصصی مشخص می‌شود تعداد پذیرش دانشجو در هر رشته محل از 21 نفر در سال 92 به 10 نفر در سال 93 کاهش یافته است. به این ترتیب برخلاف برخی اظهارات، این اقدام باعث افزایش هزینه‌های آموزشی دانشگاه بدلیل کاهش تعداد دانشجو در هر کلاس شده که تنها مزیت این اقدام افزایش کیفیت آموزشی است.

به عبارت دیگر با توزیع دانشجویان و تمرکززدایی با استفاده از توان علمی در واحدهای سراسر کشور کیفیت آموزشی افزایش و درآمد دانشگاه در هر رشته محل مقطع دکترای تخصصی کاهش می‌یابد.

4ـ افزایش پذیرش دانشجو در این طرح حاصل توزیع کلی رشته‌های دکتری تخصصی در سراسر کشور براساس هم‌افزایی توانایی‌های علمی واحدهای دانشگاهی و جذب 6000 عضو هیأت علمی جدید با مرتبه استادیاری و رسیدن به بیش از 18هزار عضو هیأت علمی تمام‌وقت استادیار و بالاتر و 7000 بورسیه دکترای تخصصی تا پایان سال 93 است.

5 ـ تجمیع واحدها و شعب علوم و تحقیقات و ساماندهی رشته محل‌های دکترای تخصصی در راستای پاسخ به تقاضای فراوان مردم و مسئولین محترم و رویکرد توسعه عدالت آموزشی، بومی‌گزینی و فراهم آوردن امکان ادامه تحصیل متقاضیان در داخل کشور و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز 1404 نظام مقدس اسلامی و تحقق سهم 20 درصدی تحصیلات تکمیلی دانشگاهها مطابق اهداف برنامه پنجم توسعه کشور است ضمن اینکه مکرراً مقام معظم رهبری بر توسعه علمی و توسعه تحصیلات تکمیلی تأکید فرموده‌اند.

در خاتمه ضمن تأکید بر این نکته که مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی فارغ از جریان‌سازی‌های سیاسی و انتقادات غیرمنصفانه، آمادگی پذیرش نقدهای سازنده و کارشناسی را داشته و در این میان تعامل سازنده با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی را که بنا به فرمایش جاودانه رهبر کبیر انقلاب در رأس امور قرار دارد همواره سرلوحه دستور کار خود قرار داده است."

به گزارش مهر، خاطرنشان می شود حمید میرزاده عصر امروز یکشنبه برای پاسخگویی به ابهامات ایجاد شده در خصوص افزایش شهریه و ظرفیتهای مقطع دکتری، به کمیسیون آموزش فراخوانده شده است.

تعداد بازدید: 8589 ، امتیاز کاربران: 0 (0 نفر) ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
دانشجو
|    | 1393/8/23 - 23:39 |     3     0     |
مرد حسابی اینکه جدول سال قبله !!!!!!!!!! الان شهریه ثابت من که ارشد آزاد حسابرسی می خونم 1،162،000 تومنه !!!!!!!!!!!!!! آقای رئیس ظاهرا یه ساله خوابن !!!!!!!!!!

علی
|    | 1393/8/11 - 02:12 |     5     0     |
سلام
آخرش بگیدشما بیچاره بینواها ، بابا دیگه درس نخونید .درس مال اغنیاست .وسلام ختم کلام

ناشناس
|    | 1393/7/3 - 21:57 |     6     1     |
در مورد شهریه ی دکترا اشتباه نکنید این مقطع صرفا برای مدیران نظام که فاقد مدرکند درست شده وچندین برابر هم سود می کنند. وگرنه برای فرد عادی چنین مدرکی نه به علمش اضافه می کند نه می تواند توسط آن درآمدی کسب کند

ناشناس
|    | 1393/7/3 - 21:45 |     8     1     |
به داد مربیان پیش دبستانی برسید که حقوق ماهانه شان 150 هزار تومان است ایا این برده داری نیست که مردم بخاطرش انقلاب کردن این همه ظلم این نظام بعیده هر وقت هم اعتراض کنی بیرونت میکنند.ارومیه خیابان معلم کوی کشاورزی. پیش دبستانی گلهای زندگی

هموطن
|    | 1393/7/3 - 01:16 |     6     1     |
با سلام ، انصافا دانشجوی دوره دکترا اگر کارمند وزارتخانه یا اموزش و پرورش باشد ، هزینه دوره دکترا فقط در حال حاضر با هزینه های جانبی نزدیک به ۸۰ میلیون تومان می شود به نظر شما با کار حلال ودستمزد حلال ایا این فرد می تواند فقط هزینه هایش رغ جبرغن کند مثلا یک معلم حداکثر ۶۰ هزار تومان به حقوقش اضافه خواهد شد . پس باید واقعیت را باید پذیرفت اگر فردی همین ۸۰ میلیون را در بانک سپرده گذاری نماید بعد از ۵ سال حداقل ۲۰۰ میلیون تومان سرمایه خواهد داشت و با یک حساب سرانگشتی این پول در بان سپرده گذا ی شود ماهانه ۴ میلیون سود خواهد گرفت ، انصافا کشور ما جمهوری اسلامی است اما برخی از مدیران تفکر کاملا غربی دارند واین زیبنده مدیران جمهوری اسلامی نیست . اقای دکتر میرزاده شما درامد میلیونی دارید بیش از ۸۵ درصد مردم ایران طبقه متوسط وضعیفجامعه هستند و از پس هزینه های دانشگاه ازاد بر نمی ایند عزیزم اخرت خود را به خاطر دنیا خود ودیگران خراب نکن . به فکر خانواده های ایران باش .

ناشناس
|    | 1393/8/16 - 14:19 |     3     2    
پاسخ: خیلی علاقه به تحصیل داری درس بخوان دولتی قبول شو


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
امتیاز شما به اين خبر:
   کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب  

  نشست استادان دانشگاه تهران با رئیس این دانشگاه در خصوص حوادث اخیر + فیلم بخشی از سخنان اساتید محمدجواد ظریف، علی مطهری، تقی آزاد ارمکی، پیروز حناچی، صادق زیباکلام، حدادعادل، علی طیب نیا و...


  افزایش حقوق برای همه کارمندان و بازنشستگان و اعمال آن از شهریور 1401


  آیت‌الله العظمی جوادی آملی در دیدار فرمانده کل انتظامی: جلوی غارت، اختلاس و نجومی بعضی از مسئولین گرفته شود تا نظام آسیب نبیند


  «طرح اصلاح محدوده کتب درسی و آموزش حوزه های علمیه»


  درخواست رئیس سازمان نصر کشور از رئیس دستگاه قضا برای حل مشکل اعضای بازداشت شده سازمان


 
   تبلیغات صفحات داخلی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© نسخه سوم فرهنگیان نیوز 1391
shoghlorg@gmail.com | info@farhangiannews.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار
Check  Out My Rank On PRTracking.com!
  خبر فوری: استخدام در شرکت تولیدی کاغذ ، قم : سرپرست تولید + تکنسین مکانیک + مهندس برق + مسئول کنترل کیفی + اپراتور +راننده لیفتراک و کمک انبار دار