RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس   |  پیوندها   |  جستجو پیشرفته   |  تماس با ما  
 صفحه اول    فرهنگی    آموزشی خارجی    اجتماعی، سیاسی    گیشه روزنامه    مقالات    بخشنامه ها    خدمات    برگزیدگان    کاریابی  
شنبه، 30 دی 1396 - 02:08   
  تازه ترین اخبار:  
   آخرین مطالب  

  کارگاه #طراحی و #پیاده سازی #مدیریت_عملکرد پرسنلی در سازمان ، دکترحسن #هژبرافکن 16 ساعت 5و12بهمن ماه


  سخن همکار: باز ایستادگان ، درغبار تبعیض از عدم اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری


  سخن همکار: بحران بی‌سوادی دانش‌آموزان


  سخن همکار: پایین ترین حقوق ها 18 درصد افزایش درسال 97


  سخن همکار: بازنشستگان ارسال قانون مدیریت خدمات کشوری با اهرم فشار تجمعات میسر شد


  سخن همکار: دولتمردان ونمایندگان محترم باید شاکله وبینیان قانون مدیریت برمبتنی عدالت در پرداختها براساس همترازی ، نه همسان سازی


  سخن همکار: عجایب بیمه عمر وپس انداز جهان


  سخن همکار: رویای همسان سازی حقوق بازنشستگان چه زمانی به واقعیت تبدیل می شود ؟


  🔴'افزایش پلکانی' حقوق کارمندان دولت


  📣📣 مدیر منابع انسانی واداری


- اندازه متن: + -  کد خبر: 28137صفحه نخست » اخبار فرهنگیپنجشنبه، 26 آذر 1394 - 04:08
گزارش اکونومیست از چشم انداز اقتصاد جهان تا سال 2050
  
فرهنگیان نیوز - تدبیر https://telegram.me/edufarhangian:


دورنما/ گزارش اکونومیست از چشم انداز اقتصاد جهان تا سال 2050
[10 اکتبر, 2015]

منبع: پژوهشکده پولی و بانکی

گزارش حاضر پیش بینی واحد اطلاعات مجله اکونومیست از چشم انداز اقتصادی جهان تا سال 2050 است. اقتصاد جهان تا سال 2050 شاهد تغییرات عمده یی در ترکیب قدرت های برتر اقتصادی دنیا خواهد بود. مقایسه تولید ناخالص داخلی اسمی کشورها نشان می دهد که تا سال 2050، اقتصاد چین بزرگ ترین اقتصاد جهان است و بعد از آن امریکا، هند و اندونزی قرار دارند. طبق پیش بینی های بلندمدت اکونومیست، در سال 2050 در بین 10 اقتصاد برتر، کشورهای توسعه یافته غربی مانند امریکا، آلمان، انگلیس و فرانسه به جایگاه پایین تری نسبت به جایگاه کنونی خود خواهند رسید و کشورهای در حال توسعه یی مانند هند، اندونزی، برزیل و مکزیک به مراتب بالاتری صعود می کنند. همچنین کشورهای ایتالیا و روسیه در بین 10 اقتصاد برتر حضور نخواهند داشت. این گزارش نشان می دهد که کشورهای منطقه آسیا همچنان به رشد افزایشی خود ادامه می دهند، و سهم کشورهای آسیایی از تولید ناخالص جهانی در سال 2050 به 53 درصد می رسد. طبق این پیش بینی، در سال 2050، ثروت هر کدام از سه اقتصاد برتر دنیا یعنی چین، امریکا و هند بیشتر از مجموع ثروت 5 اقتصاد برتر دیگر خواهد بود که این موضوع حاکی از نقش پررنگ تر کشورهای چین و هند در مسائل بین المللی خواهد بود.

10 قدرت برتر اقتصادی دنیا در سال 2050
انتظار می رود اقتصاد چین تا سال 2050 بزرگ ترین اقتصاد دنیا باشد. طبق پیش بینی واحد اطلاعات مجله اکونومیست، مقایسه مقدار تولید ناخالص داخلی اسمی قدرت های برتر اقتصادی در سال 2014 با مقدار پیش بینی شده آن در سال 2050 نشان می دهد که تولید ناخالص داخلی اسمی چین به دلار، در سال 2026 از تولید ناخالص داخلی اسمی امریکا پیشی می گیرد. همچنین در سال 2050 اقتصاد هند، با متوسط رشد سالانه 5درصد، سومین جایگاه را در لیست 10 اقتصاد برتر دنیا خواهد داشت، اندونزی و مکزیک که جایگاه پانزدهم و شانزدهم را در سال 2014 دارند به جایگاه چهارم و هشتم خواهند رسید. نماینده های اقتصادهای غربی همچنان در بین 10 اقتصاد برتر دنیا حضور خواهند داشت اما جایگاه کنونی خود را از دست می دهند. ایالات متحده امریکا، آلمان، انگلیس و فرانسه همچنان در بین 10 اقتصاد برتر خواهند بود اما به ترتیب از جایگاه اول، چهارم، پنجم و ششم به جایگاه دوم، ششم، نهم و دهم خواهند رسید. همچنین کشورهای ایتالیا و روسیه در بین 10 اقتصاد برتر دنیا حضور نخواهند داشت.

ادامه رشد آسیا
طبق این پیش بینی کشورهای منطقه آسیا همچنان به رشد خود ادامه می دهند. از نیمه قرن بیستم رشد اقتصادی کشورهایی چون ژاپن و کره جنوبی سرعت گرفت، از ابتدای هزاره سوم رونق دیگری بین کشورهای آسیایی به وجود آمد و دیگر کشورهای آسیایی نیز شروع به رشد کردند به طوری که سهم کشورهای آسیایی از تولید ناخالص جهانی، از 26 درصد در سال 2000 به 32 درصد درسال 2014 رسید. طبق این پیش بینی بلندمدت، آسیا همچنان به رشد افزایشی خود ادامه می دهد و در سال 53 ،2050درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل خواهد داد.

سلطه جهانی سه قدرت برتر اقتصادی
تا سال 2030، سه اقتصاد برتر دنیا، امریکا و چین و هند خواهند بود، و در سال 2050 ثروت هر کدام از این سه کشور به تنهایی بیشتر از مجموع ثروت 5 اقتصاد برتر دیگر خواهد بود (یعنی مجموع ثروت کشورهای اندونزی، آلمان، ژاپن، برزیل و انگلیس) . این موضوع الگوی جدیدی از توزیع ثروت در دنیا را نشان می دهد. بنابراین کشورهای چین و هند نقش بسیار پررنگ تری را در مسائل بین الملل مثل تغییرات آب وهوایی، امنیت بین الملل و اقتصادجهانی خواهند داشت. گرچه باید دید که در میان مدت قدرت های حال حاضر دنیا به خصوص امریکا این فرصت را به چین و هند می دهند که نقش بیشتری را در تعاملات بین المللی داشته باشند یا خیر.

دوره جدیدی از کاهش جمعیت در جهان
طبق این پیش بینی نرخ رشد اقتصادی جهان در سال 2050 چندان پایین تر از مقدار متوسط خود در تمام دوره ها نیست اما همانطور که شکل (4) نشان می دهد نرخ رشد اقتصادی در مناطق مختلف جهان از سال 2030 شروع به کاهش می کند. یکی از مهم ترین دلایل کاهش نرخ رشد، کاهش نرخ رشد جمعیت است. نیروی کار و موجودی سرمایه به همراه بهره وری کل، عوامل لازم برای به وجود آوردن رشد اقتصادی پایدار هستند. عامل نیروی کار از محرک های اصلی نرخ رشد اقتصادی دنیا طی دهه های اخیر بوده است اما تخمین بلندمدت نرخ جمعیت نشان می دهد که کاهش شدیدی در متوسط نرخ رشد جمعیت جهان به وجود خواهد آمد. متوسط نرخ رشد جمعیت جهان که در دوره 1.3 ،2014-1980 درصد بوده است در دوره 2050-2015 به 0.5 درصد می رسد. که به تبع آن نرخ رشد جمعیت در سن کار نیز کاهش می یابد و از 1.7 درصد در دوره 2014-1980 به 0.3 درصد در دوره 2015-2050 می رسد.

رشد جمعیت همچنان سودآور خواهد بود
با وجود آنچه در بخش قبل درمورد کاهش نرخ جمعیت در سن کار در جهان گفته شد، در بسیاری از کشورهای آفریقایی و خاورمیانه، افزایش جمعیت در سن کار همچنان تضمین کننده نرخ رشد بالای اقتصادی در بلندمدت است. نرخ رشد جمعیت در سن کار در کشورهای کنیا، آنگولا و نیجریه، بین سال های 2014 تا 2050، سه برابر خواهد شد همچنان که در کشورهای مصر، الجزایر و ایران و دو برابر خواهد شد. در اغلب این کشورها، داشتن میزان جمعیت بالا عامل مهمی در پیش بینی نرخ رشد بالا در بلندمدت است. در واقع داشتن این میزان جمعیت از مزیت های اقتصادی این کشورها است که موجب رشد پایدار با نرخ بالا می شود. اصلی ترین دلیل داشتن جمعیت بالا، افزایش نرخ زاد و ولد در این کشورها است که عرضه نیروی کار را تضمین می کند. همچنین این کشورها توانایی این را دارند که با افزایش نرخ مشارکت نیروی کار از طریق افزایش مشارکت بیشتر زنان در بازار کار یا بالا بردن سن بازنشستگی، عرضه نیروی کار را افزایش داده و رشد اقتصادی را تضمین کنند. گرچه باید خاطرنشان کرد که در این پیش بینی فرض می شود کشورهای مذکور در ایجاد شغل برای جمعیت در سن کار موفق هستند و این موضوع سبب رشد پایدار در بلندمدت می شود. اما اگر این کشورها در ایجاد شغل برای نیروی کار موفق نباشند، مزیت داشتن جمعیت بالا تبدیل به تهدیدی برای اقتصاد از طریق بروز ناآرامی در فضای سیاسی خواهد شد.

تغییر عامل نیروی محرک رشد
طبق این پیش بینی بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیای شرقی بین سال های 2014 تا 2050 با کاهش جمعیت نیروی کار مواجه خواهند شد که معضلی برای رشد اقتصادی این کشورها خواهد بود. ژاپن بیشترین کاهش را در بین کشورها خواهد داشت، جمعیت نیروی کار این کشور از 66 میلیون نفر به 47 میلیون نفر خواهد رسید که درواقع بیش از یک چهارم جمعیت نیروی کار کنونی خود را از دست خواهد داد. انتظار می رود که چین و کره جنوبی نیز حدود 17 تا 18درصد کاهش در جمعیت نیروی کار داشته باشند. در بین کشورهای اروپایی، یونان، پرتغال و آلمان، کاهش جمعیت نیروی کار، بیش از یک پنجم جمعیت نیروی کار کنونی خواهد بود. همچنین کاهش جمعیت نیروی کار در اقتصادهای نوظهور اروپا مانند ترکیه و قزاقستان، حدود 20 تا 30 درصد خواهد بود. سیاست هایی که برای افزایش نرخ مشارکت در این کشورها اتخاذ می شود می تواند تا حدودی اثر منفی کاهش جمعیت را کم کند اما این سیاست ها کافی نیست.
برای جذب نیروی کار بیشتر در این کشورها سیاست های مهاجرتی در دستور کار دولت ها قرار خواهد گرفت. درواقع این کشورها در آینده برای جذب نیروی کار نیاز به تسهیل قوانین و مقررات مهاجرتی خواهند داشت. با توجه به کاهش نرخ جمعیت در سن کار، این کشورها باید جایگزینی برای عامل نیروی کار قرار دهند. بنابراین توانایی کشورها برای جایگزینی عامل نیروی کار به عنوان یکی از محرک های رشد اقتصادی قابل اهمیت است. برای برخی از کشورها که رشد اقتصادی را با سرمایه اولیه کمی آغاز کردند، سرمایه گذاری بیشتر و «سرمایه بر»تر شدن اقتصاد می تواند عامل محرک جدیدی برای رشد اقتصادی باشد. درواقع این کشورها هنوز می توانند با انتقال اقتصاد از تولید با تکنولوژی و سرمایه کمتر به سمت تولید با تکنولوژی و سرمایه بیشتر، داشتن رشد اقتصادی بالا را تضمین کنند.

اندونزی جهان سومی جای ژاپن را می گیرد
اقتصاد این کشورها از نظر میزان سرمایه در حد بسیار بالایی است. بنابراین باید با تمرکز بیشتر روی افزایش بهره وری – به طور مثال سرمایه گذاری بیشتر در بخش تحقیق و توسعه (R&D) – رشد اقتصادی بالا و پایدار را تضمین کنند. در مجموع ثروتمند اما فردی نه همچنان که انتظار می رود اقتصادهای نوظهور با آهنگ بیشتری از اقتصادهای پیشرفته رشد خواهند کرد، بنابراین با در نظر گرفتن سرعت رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه پیش بینی می شود که چین و هند، جایگاه قدرت های اقتصادی حال حاضر دنیا یعنی امریکا و ژاپن را تصاحب کنند. همچنین اقتصادهای نوظهوری مانند اندونزی و مکزیک در بین 10 قدرت برتر اقتصادی جهان قرار خواهند گرفت درحالی که روسیه و ایتالیا جایگاه خود را بین 10 اقتصاد برتراز دست خواهند داد.
با وجود این درآمد سرانه اقتصادهای پیشرفته کنونی در سال 2050 همچنان بیشتر از اقتصادهای نوظهور خواهد بود. چون درکشورهای نوظهور و در حال توسعه سرعت افزایش رشد جمعیت نیز مانند سرعت افزایش رشد تولید ناخالص داخلی بالا خواهد بود، بنابراین با وجود اینکه کشورهایی چون چین و هند جایگاه اول و سوم را در رشد تولید ناخالص داخلی دارند اما از نظر درآمد سرانه به چنین رتبه یی دست نخواهند یافت گرچه پیشرفت قابل ملاحظه یی خواهند داشت. پیش بینی می شود که تا سال 2050 درآمد سرانه در چین بیشتر از ژاپن باشد. درآمد سرانه در هند که در سال 3 ،2014 درصد درآمد سرانه یک مصرف کننده امریکایی بود به 24 درصد درآمد سرانه امریکا خواهد رسید. همچنین مقایسه بین درآمد سرانه در چین و امریکا نشان می دهد که در سال 2014 درآمد سرانه یک فرد چینی 14 درصد درآمد سرانه یک امریکایی است؛ در سال 2050 این عدد به 50 درصد می رسد.

تعداد بازدید: 2050 ، امتیاز کاربران: 0 (0 نفر) ،    
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
امتیاز شما به اين خبر:
   کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب  

  کارگاه #طراحی و #پیاده سازی #مدیریت_عملکرد پرسنلی در سازمان ، دکترحسن #هژبرافکن 16 ساعت 5و12بهمن ماه


  سخن همکار: رویای همسان سازی حقوق بازنشستگان چه زمانی به واقعیت تبدیل می شود ؟


  سخن همکار: پایین ترین حقوق ها 18 درصد افزایش درسال 97


  سخن همکار: باز ایستادگان ، درغبار تبعیض از عدم اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری


  سخن همکار: بازنشستگان ارسال قانون مدیریت خدمات کشوری با اهرم فشار تجمعات میسر شد


  سخن همکار: عجایب بیمه عمر وپس انداز جهان


  سخن همکار: دولتمردان ونمایندگان محترم باید شاکله وبینیان قانون مدیریت برمبتنی عدالت در پرداختها براساس همترازی ، نه همسان سازی


  سخن همکار: بحران بی‌سوادی دانش‌آموزان


 
   تبلیغات صفحات داخلی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© نسخه سوم فرهنگیان نیوز 1391
info@farhangiannews.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار
Check  Out My Rank On PRTracking.com!
  خبر فوری: کارگاه #طراحی و #پیاده سازی #مدیریت_عملکرد پرسنلی در سازمان ، دکترحسن #هژبرافکن 16 ساعت 5و12بهمن ماه